Miesto, kde na cestách nájdete domov

Po poriadnom výlete väčšinou túžime len po jednom – vyložiť si nohy, dať si niečo dobré na jedenie a potom si ľahnúť do mäkučkej postele. Či prekonáte desiatky kilometrov na bicykli alebo absolvujete okružnú jazdu po pamiatkach a múzeách, v Levoči môžete nájsť nielen kvalitný odpočinok, ale aj rodinnú pohodu.

Pokojné námestie a ulice tohto mesta totiž ukrývajú útulné hotely aj sympatické rodinné penzióny a priváty. Ceny za dvojlôžkovú izbu sa pritom pohybujú na veľmi prijateľnej úrovni a podľa hodnotení ubytovacích prevádzok na stránke www.booking.com či v aplikácii Trip Advisor za ňu získate nielen príjemný nocľah, ale aj veľmi milý a priateľský prístup domácich.

                Väčšina ubytovaní ponúka možnosť stravovania vo vlastnej reštaurácii. Okrem chutných raňajok si vás levočské kulinárske prevádzky získajú aj regionálnymi jedlami a klasickými snackmi. Niektoré navyše ponúkajú sezónne menu, ktoré si po predchádzajúcej objednávke môžete vychutnať aj vo väčšom kruhu.

                Dôvod, prečo by ste si určite nemali nechať ujsť možnosť ubytovať sa v Levoči, však spočíva najmä v jej polohe. Je totiž ideálnym miestom na hviezdicovú turistiku a s radosťou poskytne domov všetkým, ktorí hľadajú odpočinok po zážitkoch v okolitých výletných destináciách.

                Toto mesto prešpikované výnimočnými pamiatkami je totiž len 20 kilometrov vzdialené od ďalšieho historického skvostu, ktorým je Spišský hrad. Ten ponúka návštevníkom prehliadku najväčšieho hradného komplexu v strednej Európe a možnosť stretnúť na nádvorí remeselníkov, ktorí každému zvedavcovi ochotne predvedú svoje zručnosti.

                Po ceste zo Spišského hradu sa určite oplatí navštíviť dedinku Žehra. V miestnom Kostole sv. Ducha, ktorý je rovnako ako Spišský hrad či levočský hlavný oltár v Bazilike sv. Jakuba zapísaný na zoznam UNESCO, si môžete pozrieť unikátne gotické fresky. Prítomnosť histórie je v tunajšom okolí citeľná na každom kroku a svedkom asi najdávnejších udalostí je aj tunajšia archeologická lokalita Dreveník, kde boli objavené artefakty potvrdzujúce prítomnosť človeka neandetálskeho typu.

                Okrem toho sa južne od Levoče nachádza jedinečný Národný park Slovenský raj s množstvom roklín a nádherných výhľadov a vďaka diaľničnému spojeniu je poruke aj najvyššie pohorie Slovenska – Vysoké Tatry. Najbližšie sú však turistami zatiaľ neobjavené Levočské vrchy, v ktorých nájdete rozmanitú škálu turistických a cyklistických chodníkov, vzácnu faunu a flóru a pokoj ďaleko od davov turistov či rušnej premávky.

                Plejádu výletných cieľov navyše dopĺňajú okolité mestá a dedinky, bio kúpalisko, možnosti zapožičania bicyklov, miestne múzeá a zaujímavé kultúrne podujatia, ako je napríklad Tajomná Levoča či hudobný festival Levočské babie leto, a rad menších pravidelných podujatí, ktoré sa konajú prevažne v období od mája do októbra. V zime však návštevníkov mesta prekvapia milé adventné stretnutia, ako je vítanie sv. Mikuláša či vianočný trh v centre mesta a okolité lyžiarske strediská.